Tratarea timusului si a tiroidei

In acest articol veti gasi:

  • descrierea sumara a glandei timus si a tiroidei
  • cauzele subtile ale dezechilibrelor pe glandele  timus si tiroida
  • metode de tratament: prin masaj reflexogen specific, prin exercitii fizice specifice, prin ascultarea anumitor frecvente(Rife)
  • cateva afectiuni si descrierea zonelor indicate pentru masaj

 

AnahataGeorge Oshawa, fondatorul macrobioticii, rezumă astfel legile ce guvernează ordinea universala (este important sa cunoastem aceste legi  pentru ca ele sunt evidentiate si in corpul nostru):

1. Orice lucru este o diferenţiere a Unului infinit.

2. Totul se transformă.

3. Toate antagonismele sunt complementare.

4. Nu există nimic identic.

5. Tot ceea ce are o faţă are şi un revers.

6. Cu cât faţa va fi mai mare, cu atât va spori şi reversul.

7. Orice are un început are şi un sfârşit.

Timusul este glanda endocrina care este legata direct de centrul de energie al inimii, Anahata. Este o glanda mica , care se gaseste in torace, la nivelul inimii si care produce un tip de globule albe(limfocite T) care au un rol esential in imunitatea naturala a organismului.

 

Aceasta glanda este in relatie cu sistemul imunitar, cu partea superioara a spatelui, cu plamanii,inima, pielea, sangele, nervul vag si circulatia. Timusul simbolizeaza altruismul , iertarea , empatia, perceptia noastra asupra iubirii, puterea divina, vointa sufletului si unitatea constiintei universale. Este centrul iubirii si influenteaza sistemul imunitar, fabricand limfocitele. Este influentat de hipotalamus si integritate.Este un centru Yin –Yang. Este legat e capacitatea de a fi emotiv, de a simti lucrurile precum si de iubirea neconditionata.Este o legatura intre iubirea parintilor nostri si pozitia noastra fata de aceasta.Este glanda raspunzatoare de imunitatea nou nascutului. Activitatea sa se diminueaza odata cu varsta. Cand timusul este in dizarmonie indica o non acceptare de sine.Avem o dificultate in a da si a primi si nu ne simtim confortabil fata de iubire. Ne este teama de refuz sau de a fi ridicoli si ne inchidem in mutenie pt a ne proteja. Cand exista o ranchiuna, energia noastra , centrata pe ura si este folosita pentru razbunare, nu pentru iertare. Aceasta  determina o scadere de energie , deoarece lipsa de iubire duce la scaderea imunitatii. O dificultate a glandei timus indica de asemenea , faptul ca avem impresia ca cineva ne sustrage ceva sau pe cineva care ne apartine, ca am fost deposedati de ceva sau de cineva cu un rol esential in viata noastra. Poate fi vorba de un loc de munca , un partener, un obiect material. Ca si cum ni s-ar lua “painea de la gura”. Prin urmare , ne simtim pentru moment lipsiti de aparare , nestiind cum sa reactionam: este un aspect al luptei dintre noi si ceilalti. Reflexul nostrum este de a cere ajutor mamei, pentru a iesi din acea situatie. Vrem sa fim autonomi dar nu avem incredere in noi .

 

Nesiguranta ne determina sa ne agatam de ceilalti. Refuzam sa avem grija de iubire si sa acceptam ce traim. O tumora la nivelul timusului indica o rechestionare a ceea ce suntem fata de familia noastra, cum ne situam fata de radacini. Cand timusul este in armonie, suntem constienti de identitatea noastra.Este un canal de iubire divina. Suntem capabili de vindecare interioara si de iubire neconditionata.Facem totul cu inima, daruim, primim cu iubire si gasim forta de a nu fi manipulati. Acceptam faptul ca iertarea este necesara evolutiei nostre si armoniei interioare. Bucuria de a trai creste imunitatea .Ne dam seama cat de mult suntem protejati in viata de zi cu zi. Apreciem ceea ce avem aici si acum, deoarece viata inseamna miscare si cecea ce vom avea maine poate fi diferit de ceea ce avem azi.Cu cat ne detasam mai mult de lumea materiala, cu atat mai mare este sentimentul de libertate.Lasam la o parte ura si dualitatea si le inlocuim cu adevarul.

 

Tiroida

 

Are legatura cu centrul de energie al gatului, Vishuddha. Glanda tiroida se afla la baza gatului, sub laringe.Este legata direct de gat.Este in relatie cu sistemul respirator, cu gatul, ceafa, maxilarele,urechile, vocea,traheea, bronsiile,plamanii si bratele. Tiroida este centrul vorbirii, al exprimarii verbale si al creativitatii.Are o actiune si asupra sistemului neuromuscular.Este legata de exprimarea de sine , de comunicare.Prin acest centru de energie ne exprimam lacrimile, bucuriile, angoasele si sentimentele.Mai multe aici.

45 Comments

  • SORE Posted November 2, 2013 6:55 pm

    Va raman recunoscatoare daca imi spuneti cum pot downloada aceasta muzica minunata sau de unde pot cumpara CD-ul. Va multumesc!
    Sore

    • iulia Posted November 3, 2013 6:34 am

      Aceste frecvente sunt gratuite tocmai pt a ajuta cat mai multa lume.Trimiteti-mi un mesaj in private cu emilul dvs si va voi trimite!zi buna:)

      • Delia Posted November 17, 2013 7:53 am

        Buna ziua! V-as ruga, daca se poate, sa-mi spuneti de unde se pot descarca frecventele pentru sistemul endocrin, tiroida, imunitar. Multumesc.

        • Corina Govoreanu Posted December 12, 2013 5:17 pm

          Va rog sa imi trimiteti frecventele pentru tiroida, pancreas, hipofiza si epifiza.
          Multumesc.

          Sunt absolut minunate articolele.

          • iulia Posted December 13, 2013 6:38 am

            v-am trimis.multa sanatate

      • Ibiana Posted November 29, 2013 7:46 pm

        Buna seara,

        Am citit acest articol minunat si ma bucur ca prin el ajutati atatia oameni care au nevoie, eu sunt unul dintre acestia, drept pentru care va sunt recunoscatoare.

        Va rog daca se poate sa-mi trimiteti muzica pe care ati postat-o s-o pot avea la indemana in PC-ul meu.

        Cu pretuire si mult drag,
        Ibiana Gabriela

        • iulia Posted November 30, 2013 5:55 pm

          V-am trimis email privat.Multa sanatate!

      • Liliana P.D. Posted November 30, 2013 10:28 am

        Va rog sa-mi trimiteti si mie link-ul de unde pot descarca frecventele Rife. Cautam de mult un articol de acest gen. Va multumesc mult de tot.

        • iulia Posted November 30, 2013 5:54 pm

          V-am trimis email privat.Multa sanatate!

  • Doina Posted November 3, 2013 7:04 pm

    Va raman recunoscatoare daca daca imi primiteti aceste frecvente pentru sistem imunitar,tiroida,vindecarea acneei,sistem endocrin;daca se poate si pentru cancer la san operat si in tratament hormonal,sistem nervos.Mii de multumiri!Doina

    • bondar vasile Posted November 16, 2013 12:13 pm

      Dacă este posibil să-mi trimiteți fregvențele pentru tratament în bolile mai sus menționate.
      Vă mulțumesc f. mult.
      Pot să ascult aceste fregvențe și dacă nu sunt bolnav?
      Mulțumesc

    • vasile Posted November 16, 2013 12:15 pm

      Dacă este posibil să-mi trimiteți fregvențele pentru tratament în bolile mai sus menționate.
      Vă mulțumesc f. mult.
      Pot să ascult aceste fregvențe și dacă nu sunt bolnav?
      Mulțumesc

      • iulia Posted November 16, 2013 12:24 pm

        V-am trimis email privat de unde le puteti descarca gratis.Multa sanatate!

  • Alina Posted November 4, 2013 6:57 pm

    Foarte interesant si util… Multumesc!

  • Trackback: Ce ne spun dezechilibrele pe glande si cum putem trata III-Pancreasul |
  • Mona Hansen Posted November 16, 2013 6:08 pm

    Bunå!
    Foarte interesante informatiile si må bucurå cå putem si primi sprijin prin email…
    Poti, te rog foarte mult, så imi trimiti pe email, aceste frecvente/melodii, pentru cå am probleme grave cu intregul sistem endocrin, probleme de sånåtate demult diagnosticate (iar tratamentul medicamentos nu are nici un efect benefic, ba dimpotrivå, asa cå am renuntat de cca.6 ani la medicina conventionalå si mi-am luat viata in propriile maini)
    Mii de multumiri cu anticipatie pentru ajutor si multe felicitåri pentru ajutorul oferit celor in nevoie…

    Cu alese sentimente,
    Mona Hansen

    • iulia Posted November 17, 2013 9:05 am

      V-am trimis email privat de unde le puteti descarca gratis.Multa sanatate!

      • MIhaela Posted November 27, 2013 2:45 pm

        Buna seara,
        Daca e posibil sa imi trimiteti un link de unde pot descarca acele frecvete Rife ?

        Va multumesc .

        • iulia Posted November 28, 2013 6:16 am

          V-am trimis.multa sanatate

  • marin valeria Posted November 30, 2013 8:36 am

    buna ziua!
    as dori si eu linkul de pe care pot descarca cele 3 melodii va rog !
    va multumesc!
    have a nice day! :d

    • iulia Posted November 30, 2013 5:55 pm

      V-am trimis email privat.Multa sanatate!

  • sandu adriana Posted November 30, 2013 9:11 am

    Buna ziua, doresc sa-mi trimiteti pe mail toate frecvente RIfe pe care le aveti. Vreau sa le distribui si cunoscutilor care au probleme. Va rog sa-mi spuneti daca aveti ceva pentru coloana vertebrala ( scolioza). Multumesc.

    • iulia Posted November 30, 2013 5:55 pm

      V-am trimis email privat.Multa sanatate!

  • roxana covaci Posted November 30, 2013 7:39 pm

    Deosebit de interesant articolul si as dori sa am si eu frecventele pentru intreg sistemul endocrin, imunitar si pentru ficat, daca se poate.
    Multumesc mult!!!

    • iulia Posted November 30, 2013 8:19 pm

      V-am trimis pe email

  • Elena Posted December 1, 2013 9:40 am

    Dacă este posibil să-mi trimiteți fregvențele pentru tratament în bolile mai sus menționate.
    Vă mulțumesc f. mult.
    Pot să ascult aceste fregvențe și dacă nu sunt bolnava? ce influente au daca nu sunt bolnava
    Mulțumesc

    • iulia Posted December 1, 2013 10:34 am

      V-am trimis email privat.Multa sanatate!

  • monica Posted December 1, 2013 9:54 am

    Buna ziua,
    Articolelor dumneavoastra sunt minunate. Eu acuma incep sa descopar ce inseamna refloterapie si ma ajuta foarte mult articole scrise de dumneavoastra. Multumesc mult !!!
    Va rog daca se poate sa imi trimiteti si mie de unde pot descarc frecvente Rife. As aprecia daca mi-ati putea trimite si link-ul spre celalalte frecventele Rife (publicate pana acuma).
    Un sfarsit de an minunat va doresc si toate cele bune.
    Cu drag,
    Monica

    • iulia Posted December 1, 2013 10:34 am

      V-am trimis email privat.Multa sanatate!

  • Nedelcu Posted December 1, 2013 12:38 pm

    Extraordinar de interesante articolele dumneavoastra. Le-am citit cu placere si foarte mult interes. Va rog sa-mi permiteti sa va felicit. Am ascultat frecventele Rife si am simtit efectul lor binefacator. V-as ruga sa-mi trimite-ti si mie linkul de unde le pot descarca. Va multumesc foarte mult si astept cu interes si alte articole.

    • iulia Posted December 1, 2013 1:21 pm

      V-am trimis.Multa sanatate!

  • Elena Efrim Posted December 1, 2013 7:30 pm

    Va raman recunoscatoare daca daca imi trimiteti aceste frecvente pentru sistem imunitar,tiroida,boli cardiace; daca se poate si pentru cancer,Mii de multumiri!Elena

    • iulia Posted December 2, 2013 6:24 am

      buna dimineata! v-am trimis email privat

  • Constantinescu Gabriela Posted December 2, 2013 7:36 am

    Va rog daca imi puteti trimite frecventele pentru sistemul imunitar, tiroida, ficat.
    Multumesc frumos!

    • iulia Posted December 3, 2013 5:56 am

      v-am trimis.zi buna

  • mona Posted December 12, 2013 8:33 pm

    V am descoperit intamplator…imi place aici, un plus de cunoastere.
    Ascult frecvetele Rife. Pt piatra la fiere, care i sfatul?
    Multumesc. Succes!

  • reklama Posted January 5, 2014 3:31 pm

    Spot on with this write-up, I really believe that this web site needs far more attention.
    I’ll probably be returning to see more, thanks for the
    info!

  • cukrzyca ciazowa Posted January 6, 2014 10:10 am

    I drop a leave a response when I appreciate a post on a site or if I
    have something to valuable to contribute to the discussion.

    Usually it’s a result of the fire communicated in the article I read.
    And on this post Ce ne spun dezechilibrele pe glande si cum puteam
    trata II–Timus si Tiroida |. I was excited enough to post
    a thought 😛 I actually do have 2 questions for you if you tend
    not to mind. Is it just me or does it look as if like a few of the remarks come
    across like written by brain dead visitors? 😛 And, if you are writing at
    other online sites, I would like to follow you. Could you list the complete urls of all your community sites like your twitter feed, Facebook page or linkedin profile?

  • reklama Posted January 13, 2014 9:29 pm

    Hello just wanted to give you a quick heads up and let
    you know a few of the pictures aren’t loading properly.

    I’m not sure why but I think its a linking issue.

    I’ve tried it in two different web browsers and both show the same outcome.

    • iulia Posted January 14, 2014 7:31 am

      hi.give me the link that doesn’t work…thanks

  • fliesenleger Posted January 14, 2014 4:37 am

    Oh my goodness! Awesome article dude! Many thanks, However I am experiencing troubles with your RSS.
    I don’t understand the reason why I can’t subscribe to it.
    Is there anybody else having identical RSS issues? Anyone that knows the solution will you kindly respond?
    Thanx!!

    • iulia Posted January 14, 2014 7:29 am

      hi.what do you want:the RSS feed or to subscribe? the RSS feed is this :http://masajiasi.ro/feed/ and you can subscribe by entering your email address on he righ side-bar.Let me know if it works. Have a nice day!

  • florin Posted March 25, 2014 6:39 pm

    Va rog daca imi puteti trimite frecventele pentru sistemul imunitar, tiroida, ficat.timus .
    Multumesc frumos!

    • iulia Posted March 30, 2014 5:27 pm

      v-am trims pe email.spor!

Add Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *